Podzielmy się wiedzą …

Podzielmy się wiedzą …

8 maja 2012, Kategoria: Bez kategorii Autor

PODZIELMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ

W dniach 16-18.03.2012 r. Rada OPZZ Powiatu Brzeskiego, zorganizowała w Zakopanym szkolenie aktywu związkowego z udziałem wykładowcy z PIP, który przybliżał uczestnikom zagadnienia z prawa pracy oraz uprawnień związków zawodowych i społecznej inspekcji pracy. W szkoleniu wzięły udział 4 Przewodniczące Kół (Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle i Prudnik) oraz Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy z Oddziałowej Organizacji Związku Zawodowego Pracowników ZUS O/Opole.

Organizatorzy przeznaczyli też dużą część szkolenia na zapoznanie związkowców z przepisami z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tę tematykę miały okazję poprowadzić nasze Koleżanki z w/w Inspektoratów, które są jednocześnie specjalistami z tej dziedziny. Zadawane pytania, liczne wątpliwości i bardzo duże zainteresowanie problematyką przepisów emerytalno-rentowych, wypadkowych i zasiłkowych, świadczyła o ogromnej potrzebie zdobywania wiedzy w tym zakresie przez działaczy związkowych. Podstawowa znajomość prawa w tym temacie pozwala przewodniczącym związków, fachowo i skutecznie udzielić porad swoim członkom a niejednokrotnie przyjąć odpowiednią strategię obrony pracownika. Wiele emocji wzbudził, szczególnie gorący temat rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Pracownicy ZUS biorą już (!!!) udział w szkoleniach z przepisów, które rząd zamierza wdrożyć i są dlatego zapewne najlepiej poinformowani o szczegółach tych rozwiązań. Ciekawe, że w trakcie pozorowanych (jak się okazuje) „konsultacji społecznych”, gdy związkowcy zbierają podpisy pod projektami referendum a obywatele protestują na ulicach, pełną parą trwają przygotowania do wprowadzenia tej kontrowersyjnej ustawy.

Podsumowując, udział naszych działaczy w tego typu przedsięwzięciach, owocuje on nie tylko doskonaleniem naszych kadr związkowych, ale wpływa pozytywnie na budowanie dobrych relacji opartych na wymianie doświadczeń pomiędzy związkowcami różnych branż.

Dorota Merska

Brak komentarzy to “Podzielmy się wiedzą …”

Skomentuj ten artyku