Kokosy w ZUSie – zdaniem Rzecznika ZUS

Kokosy w ZUSie – zdaniem Rzecznika ZUS

24 lipca 2018, Kategoria: Bez kategorii Autor

Rzecznik ZUS kwestionuje informacje ws. wysokości wynagrodzeń podanych przez ZZP ZUS.  Przedstawiciel pracodawcy stwierdził, że podane dane są nieścisłe. A trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ZZP ZUS dokonał analizy wynagrodzeń w oparciu o materiał otrzymany od… samego pracodawcy (ZUS).
Co ciekawe,Rzecznik dodał, że ZZP ZUS w kwestii przeciętnego wynagrodzenia nie uwzględnił i tu uwaga: DODATKÓW, PREMII, TRZYNASTKI I ŚWIADCZENIA SOCJALNE…
Gwoli wyjaśnienia – zgodnie z obowiązującym w ZUS układem zbiorowym – dodatki specjalne mają charakter uznaniowy (a nie obligatoryjny) i dotyczą wąskiej grupy pracowników ZUS. Natomiast od ponad 20 lat w ZUS nie ma premii – chyba, że pracodawca przychylił się do postulatu ZZP ZUS o ich wypłacie, a my jeszcze o tym nie wiemy. Jak wiadomo świadczenia socjalne również nie mają charakteru roszczeniowego, a ich wysokość uzależniona jest od sytuacji pracownika.
I tak sam pracodawca koloryzuje obraz dobrze wynagradzanego pracownika w ZUS.
Tym tokiem myślenia moglibyśmy do wynagrodzenia wliczać jeszcze 500 plus, alimenty, zapomogi…
Niestety szarą rzeczywistość ws. wynagrodzeń pokazuje sam rynek. Coraz mniej ofert pracy wpływa do ZUS, a ci co przychodzą na rozmowy rekrutacyjne i słyszą na początek miesięczne wynagrodzenie brutto 2300 zł. to często rezygnują na starcie, albo w niedługim czasie od zatrudnienia. Niestety w ZUS można zaobserwować niepokojące zjawisko, polegające na odejściach doświadczonych pracowników. I już teraz powinna zapalić się pracodawcy czerwona lampka. Brak doświadczonej kadry pracowników boleśnie może odbić się na realizowanych przez ZUS sprawach.
Jeśli ktoś mówi, że w ZUS jest za dużo pracowników to my pytamy dlaczego pracodawca od lat organizuje pracę w godzinach nadliczbowych. I to nie w sprawach nagłych – tylko w celu realizacji podstawowych zadań. Dlaczego pracodawca od lat unika dokonania pomiaru faktycznego obciążenia pracą do obowiązującego pracownika czasu pracy. Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.

Brak komentarzy to “Kokosy w ZUSie – zdaniem Rzecznika ZUS”

Skomentuj ten artyku