Związek Zawodowy Pracowników ZUS z niepokojem przyjął informacje
od pracowników Sal Obsługi Klientów (OKK) z terenowych jednostek organizacyjnych ZUS w sprawie wprowadzania kolejnych istotnych zmian dotyczących organizacji pracy obsługi klientów.
Z informacji tych wynika, że forma jaką przyjmuje Pracodawca nie jest wobec nich uczciwa. Wprowadzanie przepisów dotyczących nowych zadań następuje w sobotę, co miało miejsce w przypadku ustawy „Tarcza”, po czym w poniedziałek pracownicy sal obługi są sprawdzani, za pośrednictwem wyznaczonej przez pracodawcę osoby tzw. „tajemniczego klienta”, ze znajomości wiedzy w tym zakresie. Już sam brak czasu na właściwe przeszkolenie i przygotowanie z nowego zagadnienia jest frustrujący dla pracowników, tym samym niezrozumiałym w naszej ocenie jest fakt przeprowadzania sprawdzianu wiedzy.
Należy zauważyć, że kompleksowa obsługa klienta: udzielania wyczerpujących informacji, zadawania dodatkowych pytań, informowania klientów o wszystkich możliwych wnioskach z tarczy, informowanie o korzyściach posiadania profilu PUE oraz profilu zaufanego ePUAP, zakładanie profilu PUE, pomoc w rejestracji profilu ePUAP na dedykowanej do tego stacji roboczej dla klientów, zakładanie profilu ePUAP, pomoc przy składaniu elektronicznie wniosków z programów „ Tarcza” jest zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym.
Dodatkowym utrudnieniem, powodującym mogącym powodować udzielanie błędnych informacji klientom, są częste zmiany w interpretacjach przepisów, które pracownicy ZUS otrzymują z opóźnieniem.
W związku z panującą epidemią pracownicy sal obsługi zostali wyznaczeni i są odpowiedzialni za pilnowanie tzw. kolejki oczekujących na zewnątrz budynku ZUS oraz informowania klientów o zachowaniu norm sanitarnych. Ponadto pracownicy zostali zobowiązani do pytania klientów – w przypadku dużej liczby oczekujących – o podanie nr telefonu w celu oddzwonienia do nich przez pracownika ZUS. Takie sytuacje narażają ich niejednokrotnie na przykre komentarze i uwagi ze strony oczekujących klientów odnośnie ZUS jako instytucji oraz nieprzestrzegania przepisów RODO.
Pracownicy terenowych jednostek organizacyjnych ZUS, w tym szczególnie pracownicy bezpośredniej obsługi klientów odnoszą wrażenie, że Pracodawca nie ma wiedzy o tym jak realizowane są zadania merytoryczne w jednostkach i nie zdaje sobie sprawy z tego, że poprzez przyjmowanie przez Zakład dodatkowych zadań bez odpowiedniego zabezpieczenia etatów na ich realizację – obciążył tym wszystkim pracowników
Związek Zawodowy Pracowników ZUS w wystąpieniu do Pracodawcy domaga się:
– systematycznego przeprowadzenia szkoleń zwłaszcza w zakresie nowych zagadnień i przepisów,
– podawania na bieżąco wykładni przepisów w celu ujednolicenia ich interpretacji we wszystkich Oddziałach,
– zwiększenie liczby etatów i zaangażowania dodatkowych osób na salach obsługi w celu stworzenia dodatkowych stanowisk, co wyeliminuje kolejki oczekujących,
– zaprzestania, w okresie pandemii i zwiększonego wpływu wniosków, praktyk dotyczących weryfikacji wiedzy przez podsyłanie tajemniczych klientów.